Dřevěné podlahy - jaké jsou možnosti?

Dřevěné podlahy mohou mít vícero podob. Klasikou jsou podlahová prkna a parkety, mezi ty novodobější patří například plovoucí dřevěné podlahy. Vybrat se dá podlaha do tradičního i moderního interiéru a vzdát se nemusíte rozhodně ani podlahového vytápění.

Masivní podlahy se skládají z jedné vrstvy masivního dřeva. Nejčastěji se lepí k podkladu, ale systémů pokládky je více. Vyžadují určitou dobu aklimatizace, běžně jeden měsíc. Povrch se brousí, tmelí a opatřuje povrchovou úpravou.

Podlahová prkna se většinou vyrábějí z tvrdého dubového dřeva, které má načervenalou barvu, a také díky množství suků vytváří velmi autentický vzhled podlahy. Použito ale může být i dřevo jiných stromů, například měkčí dřevo jehličnanů nebo exotické dřeviny. Prkna vyniknou zejména ve větších prostorách, vybírat lze z tmavších i světlých odstínů. Pokládají se systémem pero-drážka a lepí k podkladu.

Dřevěné parketové podlahy jsou složeny z parket, rovněž systémem pero a drážka, a jejich skládání probíhá podobně jako u stavebnice. Je zde velký prostor ke kreativitě, parkety jdou poskládat do různých podob. Mají sice dlouhou životnost, ale nejsou vhodné pro podlahové vytápění a hodně reagují na výkyvy klimatu v interiéru.

Dřevěné podlahy

Průmyslové mozaiky jsou tvořeny malými lamelkami, které vznikají při výrobě parket nebo palubek. Jsou podlepovány a sestavovány do vzorů. Tyto větší části se pak lepí k podkladu. Podlaha je poměrně stabilní a může mít různorodý vzhled.

Vícevrstvé podlahy jsou velkým trendem a jsou dnes asi nejžádanější. Jejich konstrukce je stabilní, skládají se totiž z několika vrstev masivního dřeva, které mají navzájem kolmý směr. Dřevo pak nepodléhá takovému pnutí. Tyto podlahy jsou již většinou z výroby opatřeny povrchovou úpravou a jsou vhodné i pro podlahové vytápění.

Dvouvrstvé podlahy mají spodní vrstvu z tvrdého dřeva, které snižuje pnutí, a horní vrstvu z požadované dřeviny. Celoplošně se lepí k podkladu, mají vysokou stabilitu a nejsou tak náchylné na aklimatizaci a výkyvy prostředí. Třívrstvé podlahy se skládají ze tří vrstev dřeva. Spodní a střední vrstva jsou z měkkého dřeva, horní vrstva je tvořena dýhou z požadované dřeviny, a ta se ještě může skládat z více vrstev lamel. Třívrstvé podlahy se mohou pokládat buď jako plovoucí, nebo se lepí plošně k podkladu. Pro podlahové vytápění je lepší systém lepení.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení